Skip to main content
Tag

timeline

2021

By Timeline

CELTIC SEA

Wins Sceptre S,2

——

MARINA

Wins River Jetez Stakes, L.

 Stormsvlei Stakes, L.

——

QUEEN SUPREME (IRE)

Wins Paddock Stakes,1

——

DONALD MCDONALD
Wins Michaelmas Hcp, L

2020

By Timeline

WILGERBOSDRIFT & MAURITZFONTEIN EQUUS OUT STANDING BREEDERS

——

CELTIC SEA

  • Equus Champion Older Filly/Mare
  • Wins SA Fillies Sprint, 1
  • Sceptre S,2
  • Southern Cross S,2

——

SUMMER PUDDING

  • Winner of Triple Tiara
  • Equus Champion 3YO Filly
  • Equus Horse of the Year
  • Wins Summer Cup,1
  • Woolavington 2000,1
  • SA Fillies Classic,1
  • SA Oaks,2
  • Gauteng Fillies Guineas,2

——

 QUEEN SUPREME (IRE)

  •  Wins Paddock Stakes,1

——

 IMPERIAL RUBY

  • Wins Gold Bowl, 3

——

WORLD RADAR

  • Wins Champagne S,3
  • East Cape Breeders S, L

——

MERCURANA

  • Wins Kenilworth Cup, L

——

HERRIN

  • Wins Lady’s Slipper S, L

 

2019

By Uncategorized

WILGERBOSDRIFT & MAURITZFONTEIN CHAMPION BREEDERS OF SOUTH AFRICA

——

SUMMER PUDDING

  • Wins Fillies Mile,3

——

BARAHIN

  • Wins Charity Mile,2
  • Jubilee H,3

——

QUEEN SUPREME (IRE)

  •  Wins Yellowwood Hcp,3

2019

By Timeline

Celtic Sea

  • Equus Champion 3YO Year Old Filly
  • Wins Garden Province S,1
  • SA Fillies Sprint, 1

2018

By Timeline

NOTHER RUSSIA

  • Equus Champion Older Filly/Mare
  • Wins Empress Club S,1

——

SMART CALL

  • Wins Hoppings S,3

——

BENJAN

  • Wins Woolavington H, L

——

CASCAPEDIA (IRE)

  • Wins Jhb Spring Challenge, Gr2
  • London News St, Gr.3

——

CORAL BAY

  • Wins Kenilworth Fillies Nursery, L
  • Irridescence S, L

——

FISH RIVER (AUS)

  • Wins Three Troikas, Gr.3

——

RAIN SPIDER

  • Wins Zimbabwe Champion Juvenile S, L

2017

By Timeline

FORT WOOD (USA)  Champion Broodmare Sire in South Africa.

 CASCAPEDIA (IRE)     

  • Wins Yellowwood Hcp,3

——

MARINARESCO

  • Wins Vodacom Durban July,1
  • Drill Hall S,2

——

HERMOSO MUNDO

  • Equus Champion Stayer
  • Wins Gold Cup,3
  • Gold Vase,3
  • Gold Bowl,3

——

NOTHER RUSSIA

  • Wins Empress Club S,1
  • Ipi Tombe S,2
  • Acacia H,3

——

ZEN ARCADE

  • Wins Graham Beck S,3

——

ZANTE

  • Wins Track & Ball Oaks,3

——

LOUSIANA

  • Wins The Scarlet Lady, L

——

IRISH PRIDE

  • Wins Wolf Power H, L

——

KIMBERLEY STAR

  • Wins Champion Juvenile Cup, L